Jak dobrze wybrać odzież roboczą?

22:15

Pracodawca, działając w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy powinien zapewnić pracownikowi odpowiednią odzież roboczą. Jak jednak dobrać odpowiednią odzież roboczą i czym różni się ona od odzieży ochronnej?


źródło: google grafika

CZYM SIĘ RÓŻNI ODZIEŻ ROBOCZA OD ODZIEŻY OCHRONNEJ?

Odzież robocza i odzież ochronna często są uważane za jedno i to samo, jednak tak nie jest. Różnica między nimi jest diametralna. Odzież robocza ma na celu jednoczesną ochronę zdrowia pracownika, a także zabezpieczyć jego własne ubrania przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Odzież ochronna stanowi zabezpieczenie przed występującymi w pracy zagrożeniami, np. czynnikami biologicznymi czy chemicznymi. Należą do niej także wszystkie środki ochronny indywidualnej jak, np. kask czy maski przeciwpyłowe.

źródło: google grafika
JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ ROBOCZĄ?

Podczas wyboru odzieży roboczej należy zwrócić uwagę na właściwości użytkowe oraz jej dopasowanie do środowiska pracy. Warto zweryfikować jeszcze sposób wykonania odzieży oraz materiał, z jakiego została wyprodukowana. Najczęściej spotykane teraz materiały to bawełna, poliester, elastan, akryl, poliamid oraz ich mieszanki. Każda z tych tkanin ma zalety, ale równocześnie inne właściwości użytkowe, np. bawełna nie sprawdzi się do wykonywania pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych.

źródło: grafika google

CO SIĘ SKŁADA NA ODZIEŻ ROBOCZĄ?

  • spodnie robocze (do pasa bądź ogrodniczki),
  • koszulka z krótkim bądź długim rękawem,
  • bluza lub koszula robocza,
  • odzież chroniąca przed wpływem warunków atmosferycznych,
  • odpowiednie obuwie;
Mnie na całe szczęście nie czeka dobieranie takiej odzieży roboczej, ale pomyślałam, że wielu z was ten post się przyda. Dobieraliście kiedyś odzież roboczą?

You Might Also Like

1 komentarze