Jaką ramę wybrać do obrazu?

17:00

Hej kochani :)


Pewnie nie raz kupiliście jakiś obraz bądź sami namalowaliście lub wasze dzieci i chcielibyście powiesić go na ścianie. Sam bez żadnego obramowania będzie wyglądał średnio, więc zaczynacie rozglądać się za ramkami. Jest ich niestety tak duży wybór na rynku, że ciężko się na jakąś zdecydować. Dlatego postanowiłam napisać dla was post o tym, jakie ramy do obrazów będą najlepsze.Jak wybrać odpowiednią ramę do obrazu?

1. Należy pamiętać o tym, żeby rama, którą wybierzemy, nie była atrakcyjniejsza od naszego obrazu. To właśnie on ma przykuwać uwagę oglądającego nie rama.

2. Ponadto powinniśmy wystrzegać się ram zlewających się z obrazem. Rama ma stanowić kontrast dla obrazu. Wydobywać z niego to, co najlepsze oraz podkreślać jego oryginalność.

3. Kupując ramę w kolorze pamiętajmy o tym, by nie dążyć do kolorystycznej synchronizacji z obrazem. Czemu? Ponieważ nie mamy możliwości idealnie dopasować odcieni.

4. Jeśli nie wiemy, czy wybrać kolor ciemniejszy, czy jaśniejszy najlepiej będzie wybrać barwę mniej rzucającą się w oczy.

5. Dobierając ramę, powinniśmy także zwrócić uwagę na styl obrazu. To właśnie on najbardziej podpowiada nam jakie obramowanie dobrać.  Krajobrazy i portrety powinny mieć tradycyjne ramy. Możemy sobie także pozwolić na odrobinę szaleństwa w postacie zdobień czy złota. Za to obrazy nowoczesne czy abstrakcyjne powinny mieć ramy proste bez żadnych zbędnych zdobień.

Jak widzicie dobór ramy do obrazu, nie jest wcale taki trudny. Należy przestrzegać tylko kilku prostych zasad, by nasz obraz był pięknie wyeksponowany i przykuwał wzrok naszych gości. Ułatwiłam wam, choć trochę zadanie obramowania obrazu?

You Might Also Like

3 komentarze

  1. Akurat w tym przypadku nikt mi nie musi pomagać bo mam z tym tematem do czynienia od dziecka. BTW. Krajobrazy pięknie wyglądają w złotych ramach, portrety również. Kiedyś pokaże Ci jak można cudnie dobrać ramę i może być ona mocno zdobiona a i tak nie zakryje swoim urokiem dzieła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzieła sztuki, obrazy ręcznie malowane powinny być oprawiane. Ja mam same reprodukcje drukowane na płótnie bez ram.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię różne dzieła sztuki i faktycznie obowiązkowo takie elementy powinny być w odpowiedniej ramie.

    OdpowiedzUsuń